تبلیغات
پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی - نشانه های متصل به ظهور

پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی

سبز فقط سبز مهدوی

نشانه های متصل به ظهور

برابر روایات, شماری از علائم ظهور, متصل به ظهور خواهند بود, به گونه ای که بین آنها و ظهور فاصله زیادی نباشد. البته این که فاصله آن نشانه ها, تا ظهور چه مدت و یا چند روز است. به راستی روشن نیست, ولی قدر مسلم آن است که فاصله زیاد نیست و احتمالاً, مجموعه نشانه های متصل به ظهور, در همان سال ظهور, یا سال پیش از آن رخ می دهند. از پدیدار شدن نخستین نشانه متّصل, تا ظهور مهدی(ع) نشانه ها همچون حلقه های زنجیر بدون فاصله پی در پی پدید می آیند, چنانکه در روایتی, محمد بن صامت از امام صادق(ع), پس از آن که برخی نشانه ها را امام(ع) بیان کرده بود, پرسید: فدایت شوم می ترسم این امر (تحقق نشانه های ظهور مهدی) به طول انجامد؟

امام (ع) فرمود:

(لا, انّما [هو] کنظام الخرزَ یتبع بعضه بعضا70.)

نه محققاً, همچون مهره های تسبیح, یکی پس از دیگر می آید.

حتی در مورد برخی از نشانه های متصل به ظهور, مقدار فاصله آن با ظهور نیز, بیان شده است. امام باقر(ع) درباره قتل نفس زکیه, فرمود:

(لیس بین قیام القائم(ع) و قتل النفس الزکیة اکثر من خمس عشرة لیلة71.)

فاصله میان کشته شدن نفس زکیه و قیام قائم بیش از 15 شب نیست.

خروج سفیانی و یمانی نیز, برابر آنچه از روایات استفاده می شود72. در یک محدوده زمانی در آستانه ظهور صورت می گیرد و فاصله آن تا قیام قائم(ع), از پانزده ماه, بیشتر نخواهد بود73. در روایات, فاصله یک سال, 9ماه74, هشت ماه گفته شده است75.

بر این اساس, تردیدی نیست که شماری از نشانه های ظهور, که بیشتر نشانه های حتمی نیز هستند, نزدیک ظهور و متصل به آن واقع می شوند.

در برابر, نشانه های فراوانی وجود دارند که از پیدایش آنها در عصر غیبت خبر داده شده, ولی پیوستگی به ظهور معلوم نیست. چه بسا, با فاصله زیاد, از ظهور مهدی(ع) واقع شوند. چنانکه شماری از نشانه ها, همچون از هم گسستن بنی امیه و بنی عباس, خروج ابومسلم خراسانی, اختلاف بین مسلمانان و بین بنی عباس و اشغال منطقه جزیره, توسط ترکها و بسته شدن پل بر روی دجله و… بر فرض نشانه بودن آنها, سالها, بلکه قرنها ست که از وقوع آنها می گذرد.

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار