تبلیغات
پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی - شمایل وفضایل امام زمان عج

پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی

سبز فقط سبز مهدوی

نام القاب و کنیه ها

نام اصلی حضرت ، "م ح م د" است . نامی که پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله برای او گزارده و فرمود:اسم او اسم من ، و کینه ی او کینه ی من {ابوالقاسم} است .

مهدی : مشهورترین لقب حضرت است . مهدی ، اسم مصدر هدایت است ، به معنی کسی که به وسیله خدا هدایت شده باشد .

امام صادق علیه السلام در ضمن حدیثی فرموده است :" آن حضرت را مهدی گویند ؛ زیرا او مردم را به امری که گم کرده اند هدایت می کند . " و نیز امام باقر علیه السلام فرموده است : " او را مهدی نامیدند ، برای این که به امری پنهان (اسلام راستین) هدایت می کند .

قائـم

یعنی قیام کننده به حق . رسول خدا صلی الله علیه واله می فرماید : " از این جهت قائم را " قائم " نامیدند ، که پس از فراموش شدن نامش قیام کند ."

و امام جواد علیه السلام در جواب این پرسش که چرا او را " قائم" می نامند ؟ چنین فرمود : " زیرا بعد از آن که نامش از خاطره ها فراموش شود و اکثر معتقدین به امامتش ، از دین خدا برگردند ، قیام می کند ."

منصـور

 امام باقر در تفسیر آیه ی شریفه ی :" فقد جعلنا " فرمود : " او حسین بن علی علیه السلام است "و مقصود از بقیه ی آیه شریفه ی " فقد جعلنا لولیه سلطانا و لا یسرف فی القتل انه کان منصورا " امام زمان (عج) است ، که نامش در این آیه " منصور " می باشد ، چنان که خداوند احمد و محمد را محمود و عیسی را مسیح خوانده است .

منتظـر 

 از امام جواد علیه السلام پرسیدند : چرا وی را منتظر می گویند ؟

فرمود : " زیرا وی برای مدتی طولانی غیبت می نماید و علاقه مندان به وی منتظر ظهورش خواهند بود؛ و آنها که تردید دارند انکار می کنند ..."

بقیّه الله

 روایت شده که چون آن حضرت خروج کند ، پشت به کعبه می کند ، و سیصد و سیزده مرد به دور او جمع می شوند و اولین کلامی که می گویند این آیه است : " بقیّه الله خیر لکم ان کنتم مومنین ."

آن گاه می فرماید : منم بقیّه الله و حجّت او و خلیفه ی او بر شما .

پس هیچ سلام کننده ای به او سلام نمی کند،مگر این که گوید : " السلام علیک یا بقیّه الله فی ارضه "

و بعضی ها گفته اند: لقب آن حضرت "حجّت الله " است . نقش خاتم آن جناب ، " انا حجة الله " است .

القاب دیگری چون : خلف صالح ، شرید ( رانده شده ) ، غریم ( طالب کار)، مُوَمّل ( منتظر ، و آرزو بر آورده شده ) ، منتقم ، ماء معین ( آب ظاهر و جاری بر روی زمین ) ، ولی الله ، صاحب الامر ، صاحب الزمان وغیره است .

کنیه های آن حضرت عبارتند از : ابوالقاسم ، ابو صالح ، ابو عبدالله ، ابو ابراهیم ، ابو جعفر و ابوالحسین .

شمایل حضرت

امام مهدی علیه السلام از لحاظ صورت و سیرت شبیه پیامبر صلی الله علیه و اله است "شبلنجی" می نویسد مهدی یک جوان هاشمی است ، که دارای چشمان سیاه و ابروهای سیاه به هم پیوسته ، بینی بلند و قلمی ، ریش انبوه و خال هاشمی در گونه راست می باشد و نیز آمده است که رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود : "مهدی از اولاد من است صورتش چون ماه شب چهارده می درخشد رنگش عربی گندمگون و اندامی بلند دارد "

اخلاق و فضایل حضرت

درباره ویژگی های اخلاقی و رفتاری امام دوازدهم علیه السلام آن چه از مجموع اخبار و روایات به دست می آید این است که وی از نظر خوی و سیرت به رسول اکرم صلی الله علیه و اله شبیه است خداوند کار او را در شبی سامان می دهد ، در حالی که بر سرش ابری است در آن شب فرشته ای بانگ می زند که این مهدی خلیفه ی خداست ، از او پیروی کنید .

او زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد چنان که پیش از آن از ظلم و ستم پر شده بود .

اسلام را آشکار می کند و ساکنان آسمان و زمین از او خرسند خواهند شد.

عیسی بن مریم پشت سر او نماز می گزارد و وی را بر کشتن دجّال یاری میدهد.

علم

در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده است:

"علم به کتاب خدای متعال و سنّت رسول او در قلب مهدی ما رشد میکند، همچنان که گیاه به بهترین وجه مروید. پس هرکدام از شما باقی بماند ، تا او را دیدار نماید ، هنگام دیدنش عرضه بدارد: سلام بر شما، ای اهل خانه ی رحمت و نبوت ، و معدن علم و جایگاه رسالت . "

و نیز امام باقر علیه السلام فرموده است:" از میان مشرق و مغرب ، چیزی از مهدی علیه السلام پرسیده نمی شود، مگر این که پاسخ میگو ید ."

عدالت

بارزترین صفات نیکوی حضرت مهدی علیه السلام "عدالت" است.لذا آن بزرگوار به "عدل" ملقّب گردیده ، چنان که در دعایی از خودآن حضرت برای شب های ماه رمضان روایت شده ( معروف به دعای افتتاح ) آمده است:

" اللهمّ و صلّ علی ولیّ امرک القائم المومّل و العدل المنتظر."

پر وردگارا ! درود بفرست بر ولی امرت که امید مردم و عدل منتظر است.

از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود :

" قسم به خدا ، عدل او ( مهدی علیه السلام) داخل خانه هایشان میشود، همچنان که گرما و سرما داخل می شود. "

آری ، در عصر طلایی حکومت مهدی علیه السلام هیچ جای زمین باقی نمی ماند ، مگر این که از برکت عدل و احسان او فیض برد زنده شود.

عبادت

امام کاظم علیه السلام در ضمن حدیثی در وصف آن حضرت چنین می فرماید:

" بر رنگ گندمگونش از بیداری شب ها ، زردی نیز عارض می شود."

و نیز در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده است: " حضرت مهدی علیه السلام در روز ظهور، به اذن پروردگار به مسجد الحرام می رود و پشت به مقام ابراهیم و رو به کعبه می ایستد و و چهار رکعت نماز می گزارد و سپس اعلام ظهور می فرماید ."

آرامش و وقار

حارث بن مغیره گوید : به امام صادق علیه السلام عرض کردم : امام با چه نشانه ای شناخته می شود؟

فرمود : به آرامش و وقار.

عرض کردم : دیگر چه ؟

فرمود : نیز با حلال و حرام او را می شناسی ، و نیازمندی مردم به او ، در صورتی که او خود به هیچ کس نیاز ندارد ... "

و نیز ابو جارود گوید : به امام باقر علیه السلام عرض کردم :هنگامی که قائم اهل بیت ( یعنی امام حاضر) در گذشت ، کسی که پس از او است به چه وسیله شناخته می شود ؟

فرمود : " با راهنمایی و کم سخنی و وقار و آرامش ، و اقرار آل محمّد به برتری او ، و از میان شرق و مغرب ( یعنی در همه ی دنیا ) چیزی از او پرسیده نمی شود ، مگر این که پاسخ می گوید . "

کمالات

امام مهدی علیه السلام تمام مرزهای کمال را احاطه کرده و به برترین مراتب جمال و جلال و کمال دست یافته است .

چنان که امام صادق علیه السلام می فرماید : " هیچ معجزه و کرامتی از معجزات و کرامات پیامبران و اوصیا نیست ، مگر این که خداوند متعال مثل آن را به دست قائم علیه السلام ظاهرمی گرداند تا بر دشمنان اتمام حجّت کند . "

زهد

امام صادق علیه السلام به ابو بصیر فرمود : در باره خروج قائم ، خیلی عجله دارید ، هان !

به خدا سوگند ، او جامه ی مویین می پوشد ، و نان جوین می خورد ...

او شبانگاهان به دردمندان سر می زند و روز ها به نبرد در راه دین می پردازد .

مردی از امام صادق علیه السلام پرسید : آقا جان!شما فرموده ای که علی ابن ابی طالب علیه السلام لباس خشن و زبر می پوشید،جامه ی چهار درهمی به تن میکرد و ، حال آن که لباس نو در بر کرده ای ؟!

فرمود : علی علیه السلام در زمانی آن طور لباس می پوشید که انگشت نما و مورد انکار مردم نبود ، ولی اگر امروز مثل آن لباس پوشیده شود انگشت نما می شود . پس بهترین لباس هر زمان لباس همان زمان است ( البته معلوم است که مراد ترویج مد و مد پرستی نیست ، و منظور امام آن فرهنگ لباس مقبول جامعه است که منافاتی با فرهنگ دینی و ملی مسلمین نداشته باشد . )

مگر این که قائم ما اهل بیت علیه السلام به پا خیزد لباس های علی علیه السلام را در بر می کند و روش او را پیش می گیرد .

جود و بخشش

مهدی علیه السلام اموال را به صورت مساوی میان همگان تقسیم کند ، و کسی را بر کسی امتیاز ندهد و نیز آمده است : "علامة المهدی،ان یکون شدیدأ علی العمّال ، جوادأ بالمال ، رحیم بالمساکین . "

علامت مهدی این است که نسبت به کارگزاران دولت خویش بسیار سخت گیر است ، بخشنده ی مال ، و نسبت به مستمندان بسیار مهربان است .

حــج

محمّدبن عثمان از نواب خواص امام زمان علیه السلام می گوید : " صاحب این امر (امامت) هر سال در مراسم حج حاضر می شد . پس مردم را می بیند ، آنها را می شناسد و آن ها او را می بینند ، ولی نمی شناسند . "

                    کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست

                                                                   که تر کنم سر انگشت و صفحه بشمارم

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار