تبلیغات
پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی - روزه دراحادیث وروایات

پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی

سبز فقط سبز مهدوی

روزه دراحادیث وروایات
روزه در احادیث و روایات معصومین علیهم السلام
1) رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: اسلام بر پنج یز استوار شده 1- شهادت به خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد صلی الله علیه و اله وسلم پیغمبر خداست. 2- بپا داشتن نماز 3- ادای زكات 4- زیارت خانه خدا 5- روزه رمضان (نهج الفصاحه، ح1095)
روزه در احادیث و روایات معصومین علیهم السلام
1) رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: اسلام بر پنج یز استوار شده 1- شهادت به خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد صلی الله علیه و اله وسلم پیغمبر خداست. 2- بپا داشتن نماز 3- ادای زكات 4- زیارت خانه خدا 5- روزه رمضان (نهج الفصاحه، ح1095)
2) رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: همانا ماه رمضان ماه مباركی است كه خداوند واجب فرموده است كه در این ماه روزه بگیرید؛ پس در این ماه، تمام درهای بهشت گشوده و تمام شیاطین در بند و زنجیر كشیده شده و در این ماه ؛ شب قدری است كه از هزار ماه بهتر است پس هر كس از (فیض های) آن بی بهره بماند به راستی كه بی بهره و محروم مانده است و این سخن را حضرت سه بار تكرار فرمود.(بحار، ج93، ص366)
3) امام صادق علیه السلام فرمودند: كه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: خداوند از میان روزها روز جمعه را و از میان ماهها ، مه رمضان و از میان شب ها، شب قدر را و از میان انبیاء مرا انتخاب فرموده و علی را از بنده انتخاب كرد و بر همه اوصیاء برتری دارد. (وسائل الشیعه، ج5، ص67)
4) امام صادق علیه السلام فرمودند: اولین چیزی كه در روز قیامت سوال می شود از نمازها ، روزه ها و حج واجب و از ولایت ما اهل بیت است.
5) رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: پنج چیز بر امت من در ماه رمضان عطا شده است كه به امت هیچ پیغمبری پیش از من عطا نشده است.
1- چون شب اول ماه رمضان شود خدای عز و جل به آنان نظر كند و هر كس مورد توجه خدای شد هرگز او را عذاب نخواهد فرمود.
2- آنكه بوی دهانشان به هنگام عصر نزد خدای عز و جل از مشك خوشبوتر باشد.
3- انكه فرشتگان شبانه روز برای آنان طلب آمرزش كنند.
4- آنكه خدای عز و جل بهشت را مامور فرماید كه برای بندگانم آمرزش بطلب و خود را برای آنان بیارای؛ تا خستگی و آزار دنیا از جانشان بدر آید و به بهشت و پذیرایی من درآیند.
5- آنكه چون شب آخر فرا رسد همگی آنان آمرزیده شوند مردی عرض كرد یا رسول الله در شب قدر آمرزیده شوند؟ فرمود: كارگران را نمی بینی كه چون از كار فارغ شوند مزد خویش دریافت كنند.(خصال صدوق، ج1، ص353)
6) رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: هیچ مومنی نیست كه ماه رمضان را فقط بحساب خدا روزه بگیرد مگر آنكه خداوند تبارك و تعالی هفت صفت را برای او ثاببت و لازم فرماید:
1- آنكه هر چه حرام در پیكرش باشد گداخته شود.
2- به رحمت خدای عز و جل نزدیك می شود.
3- كفاره گناه پدرش آدم را پرداخت نموده است.
4- خداوند لحظات جان كندن را بر وی آسان گرداند.
5- از گرسنگی و تشنگی روز قیامت در امان خواهد بود.
6- خدای عز و جل از خوراكیهای لذیذ بهشتی او را نصیب دهد.
7- خدای عز و جل بیزار ی از آتش دوزخ به او عطا فرماید: علی علیه السلام فرمود ای محمد راست فرمودی. (خصال صدوق، ج1، ص 3563 )
7) امام باقر علیه السلام فرمودند: خداوند ملائكه ای دارد كه موكل به روزه داران هستند و برای آنان در هر روز ماه رمضان تا اخر ماه رمضان طلب آمرزش می كنند و هر شب ، وقت افطار روزه داران را ندا می كنند كه ای بندگان خدا بشارت باد شما را كه گرسنگی كمی تحمل كردید و سیری بسیار در پیش دارید و چون شب آخر ماه رمضان فرا رسد، روزه داران را ندا می كنند كه ای بندگان بشارت باد شما را كه خداوند گناهان شما را امرزید و توبه شما را قبول كرد: ببینید در آینده چگونه عمل خواهید كرد.(وسایل الشیعه،ج7، ص176)
8) رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بدانید ماه رمضان ماه بزرگی است خداوند حسنات و نیكی ها را در این ماه مضاعف می كند، گناهان و بدیها را محو می فرماید، و درجات روزه داران را بالا می برد، هر كس در این ماه رمضان صدقه ا ی بدهد خداوند او را می آمرزد و هر كس به مملوكان و كارگران خود احسان كند پروردگارش او را می آمرزد، هر كس خوش رفتاری و خوش اخلاقی كند خداوند او را می آمرزد، هر كس خشم خود را فرو برد خداوند او را می آمرزد، هر كس صله رحم كند خدا او را می آمرزد. سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: این ماه شما مانند ماههای دیگر نیست زیرا چون به شما رو آورد با بركت و رحمت رو كند و چون بر شما پشت كند و برود، با آمرزش گناهان می رود... بدبخت واقعی كسی است كه این ماه تمام بگذرد از او، و گناهانش آمرزیده نشود و موقعی كه نیكوكاران به دریافت پاداش پروردگار كریم موفق شوند او زیانكار و متاسف باشد. (امالی شیخ صدوق، م 13)
9) رسول خدا صلی الله علیه و آْله وسلم فرمود: اگر بنده خدا می دانست كه در ماه رمضان چیست(چه بركتی وجود دارد) دوست می داشت كه تمام سال ، رمضان باشد. (بحار، ج93، ص346)
10) رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمود: رمضان ماهی است كه ابتدایش رحمت است و میانه اش مغفرت و پایانش آزادی از آتش جهنم. (بحار، ج93، ص342)
         منبع: سایت انهار
طبقه بندی: ماه رمضان،
[ دوشنبه 17 مرداد 1390 ] [ 11:34 ب.ظ ] [ سید ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار