تبلیغات
پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی - ماه مبارک رمضان واهمیت آن

پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی

سبز فقط سبز مهدوی

ماه مبارک رمضان واهمیت آن
ماه مبارك رمضان و اهمیت آن
رمضان در مكتب پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم ماه ضیافت خداست، در این مهمانی بزرگ الهی میزبان خداوند است و بندگان مومن او مهمان این دعوت الهی و ریاضت و زهد و مجاهده نفسانی و تقوا، وسائل پذیرایی آن.
 
ماه مبارك رمضان و اهمیت آن
رمضان در مكتب پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم ماه ضیافت خداست، در این مهمانی بزرگ الهی میزبان خداوند است و بندگان مومن او مهمان این دعوت الهی و ریاضت و زهد و مجاهده نفسانی و تقوا، وسائل پذیرایی آن.
و این سخن از پیام آور مكتب الهی است: «دعیتم الی ضیافة الله» رمضان ماهی است كه شما را در آن به سوی ضیافت خدا خوانده اند.
یكی از تفاوتهای عمده ضیافت الهی با ضیافت مردمی در این است كه در ضیافتی كه از جانب مردم صورت می گیرد محور؛ دعوت بسوی طعام است و بهره بردن از آنچه هست. اما در ضیافت الهی محور، تقوی و ریاضت و مبارزه نفسانی با شهوات و امیال شیطانی است كه از جمله ویژگیهای ان، بودن و نخوردن و قدرت داشتن و گناه نكردن و بر خواهشای دل «نه» گفتن است كه تسلط بر نفس را تقویت می كند و بدون این هم نمی توان به وارستگی از خود و رسیدن به قرب الی الله رسید.
آری رمضان، ماه قرب است ماه گریز از خویشتن خویش و التجاء به پروردگار.
این مقام قرب حق تعالی است كه تمامی انبیاء الهی و هم بندگان مخلص خداوند آرزوی رسیدن به آن را داشتند:
«وَ اَنِر اَبْصارَ قُلُوبِنا بِضیاء نَظَرِها اِلیكَ حتی تَخْرَقَ اَبْصارُ القلوب حُجُبَ النّورِ فَتَصِلَ الی مَعْدِنِ الَظَمَة...»
«و چشمان دلمان را جلوه ای از عنایت خود روشن فرمای تا پرده های نور را بدرد و به سرچشمه عظمت برسد»
این فرازی از مناجات تمامی ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین است كه با آن پروردگار خود را می خواندند و در مقام معرفة الله فانی می گشتند لذا وارد شدن در وادی فیض الهی لیاقت و شایستگی می خواهد.
رمضان، هجرت درونی است برای سیر در دنیای باطن. برای مرور نفسانیات و اخلاقیات.
اگر دل را در اختیار صالحات گذاشتی اگر مشوق به خیر و تقوا و عشق به الله را، در دل مشعل ساختی، دیگر حسنات و صالحات جریان زلالی می شود كه خود به خود از ان چشمه می جوشد و از درون به بیرون سرایت می كند و از قلب به اندام می رسد و از دل بر دیده تاثیر می گذارد اگر به دیدار رمضان می روی كه لقاء خداوند نیز می باشد باید چهره جان را هم بیارایی و جمال باطن را هم داشته باشی.
رمضان، دوره تزكیه و تهذیب و تربیت و ساختن و مقاومت كردن و تحمل نمودن و چشیدن است ایام عفاف و كنترل و امساك و توجه به خدا و تقرب به پروردگار است.
دریغ... كه این فرصت بگذرد و كاری نكنی كه خدا را از خویش راضی كنی.
بنابراین محور ضیافت خدای تبارك و تعالی دعوت و لذات معنوی و روحانی و وارستگی كامل از بتهای درونی می باشد كه رسیدن به این مقامات عالیه مقدمه ورود به معدن عظمت الهی است.
لذا باید تمامی حجابهای ظلمانی به حجابهای نورانی تبدیل گردد تا لیاقت ورود به بهشت الهی نصیب سالك الی الله شود اما كسی كه هنوز نتوانسته است زنجیرهای وابستگی درونی و این حجابهای تاریك نفسانی را كنار بزند و توجهش را از عالم طبیعت به عالم روحانیت منعطف گرداند و حتی هیچ گاه توان خود را در جهت تهذیب نس بكار نینداخته است در اسفل السافلین كه اخرین درجه حجب ظلمانیست قرار می گیرد؛ در حال كه خداوند انسان را در عالیترین مقام آفریده است.«لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم»
رمضان دعوتی است معنوی و تو مهمان عرش خدایی. مگر نه اینكه مهمان باید به دلخواه صاحبخانه رفتار كند؟
مگر نه اینكه هر چه میزبان آورد باید تناول كرد و هر جا كه او گفت آرمید؟
آثار و بركات روزه داری در دنیا، قبرو قیامت، محمد جواد مهری
برای رسیدن به مقام قرب الهی، توجه به این نكته ضروری است كه تنها اجتناب از مبطلات فقهی كافی نیست انچه در رساله های عملیه مراجع معظم تقلید آمده، شرایط صحت روزه است و روزه صحیح با روزه مقبول فاصله زیادی دارد . روزه صحیح ان است كه قضا و كفاره را ساقط می كند اما روزه مقبول علاوه بر شرایط صحت روزه، به امور دیگری نیز نیازمند است. از جمله اینكه تمامی اعضا و جوارح انسان باید روزه باشند چشم او به نامحرم نگاه نكند. گوش او شنونده غنا و غیبت نباشند. زبان او گوینده غیبت و تهمت نباشد. روزه داری كه با این امور همراه است اگر چه قضا و كفاره ندارد اما روزه ای نیست كه پروردگار عالم آن را بپذیرد روزه نیست كه كه وقتی روزه دار هنگام افطار می گوید: اللهم لك صمت. ملائكه گفته او را تصدیق كنند.
علاوه برا ین انسان باید به جایی برسد كه دل او نیز روزه باشد؛ یعنی غیر خدا را وارد آن نكند و تمام توجه انسان به ذات باری تعالی باشد.
بهشت برای چنین روزه ای كم است؛ پاداش این روزه ذات خداوند متعال است و چه سعادتی بالاتر از این كه چنین پاداشی نتیجه عمل انسان باشد و در تمام عالم وجود، تنها قلب انسان مومن است كه ظرفیت چنین پاداشی را دارد.
در حدیث قدسی چنین آمده: «زمین و آسمان وسعت مرا ندارند تنها قلب بنده مومنم است كه می تواند مرا در خود جای دهد.»
و معنای میهمانی خداوند تبارك و تعالی همین است انسان نباید در این میهمانی به  كمتر از این راضی شود وگرنه باخته است.
           منبع: سایت انهار
طبقه بندی: ماه رمضان،
[ دوشنبه 17 مرداد 1390 ] [ 10:36 ب.ظ ] [ سید ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار