تبلیغات
پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی - پرتوى از سیره و سیماى امام حسن مجتبى(علیه السلام)

پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی

سبز فقط سبز مهدوی

پرتوى از سیره و سیماى امام حسن مجتبى(علیه السلام)

پرتوى از سیره و سیماى امام حسن مجتبى(علیه السلام)

امام حسن(علیه السلام)، اوّلین فرزند امام على و فاطمه زهرا(علیهما السلام)، در نیمه ماه رمضان سال دوم یا سوم هجرى در شهر مدینه به دنیا آمد و بعد از شهادت امام على(علیه السلام) شش ماه حكومت كرد و در سال پنجاه

پرتوى از سیره و سیماى امام حسن مجتبى(علیه السلام)

امام حسن(علیه السلام)، اوّلین فرزند امام على و فاطمه زهرا(علیهما السلام)، در نیمه ماه رمضان سال دوم یا سوم هجرى در شهر مدینه به دنیا آمد و بعد از شهادت امام على(علیه السلام) شش ماه حكومت كرد و در سال پنجاه هجرى، به وسیله زهرى كه همسرش جعده به دستور معاویه به او خوراند، در 48 سالگى به شهادت رسید.
مزار شریفش در قبرستان بقیع، در كنار سه امام معصوم دیگر، زیارتگاه خیل شیفتگان آن حضرت است.
جلال الدین سیوطى در كتاب «تاریخ الخلفاء» مىنویسد: «امام حسن در سال سوّم هجرت به دنیا آمد و شبیه ترین شخص به پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله وسلم) بود، در روز هفتم تولّدش، پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) گوسفندى را براى او عقیقه كرد و موى سرش را تراشید و هم وزن آن را نقره صدقه داد.
او یكى از پنج نفر اهل كساء است.
پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم)فرمود: پروردگارا! من او را دوست مىدارم پس او را دوست داشته باش.
و فرمود: حسن و حسین دو سرور جوانان اهل بهشت اند.
ابن عبّاس گفت: حسن بر دوش پیامبر سوار بود، شخصى به آن حضرت گفت: اى پسر! خوب مركبى را سوار شده اى! پیامبر فرمود: بلكه او خوب راكبى است.»امام مجتبى(علیه السلام) شخصیّتى آرام، با وقار، متین، بخشنده و مورد توجّه مردم بود.
به فقیران و بینوایان رسیدگى مىنمود و بیش از حدّ در خواست آنها به آنان كمك مىكرد تا زندگىشان تأمین گردد، زیرا روا نمىدید كه سائلى بیش از یك بار از او چیزى بخواهد كه موجب شرمسارىاش شود.
او در طول عمرش دو بار تمام ثروت و دارایى خویش را در راه خدا بخشید و سه بار تمام اموال خود را وقف كرد، نیمى از آن را براى خود و نیمِ دیگر آن را در راه خدا بخشش نمود.
امام مجتبى(علیه السلام)، فردى شجاع، دلیر و مبارز بود و در جنگهایى كه در ركاب پدرش امیرالمؤمنین(علیه السلام) مىجنگید در خطّ مقدّم حركت مىكرد.
او در جنگ جمل و صفیّن از مبارزان پرتلاش لشكر آن حضرت بود.
برگرفته از سایت شیخ حسین انصاریان(http://www.erfan.ir)طبقه بندی: امام حسن (ع)،
[ دوشنبه 17 مرداد 1390 ] [ 06:52 ب.ظ ] [ سید ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار