تبلیغات
پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی - روزگار امامت امام حسن(علیه السلام)

پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی

سبز فقط سبز مهدوی

روزگار امامت امام حسن(علیه السلام)

روزگار امامت آن حضرت

امام حسن(علیه السلام) مسئولیت امامت و رهبرى را در جوّى مضطرب و ناآرام، در وضعى بسیار پیچیده و پر كشاكش كه در پایان زندگانى پدر بزرگوارش امام على(علیه السلام)بروز كرده و شعله ور شده بود، به عهده گرفت.
در نتیجه وضع نابسامان مردمى كه امام با آنان روبه رو بود

روزگار امامت آن حضرت

امام حسن(علیه السلام) مسئولیت امامت و رهبرى را در جوّى مضطرب و ناآرام، در وضعى بسیار پیچیده و پر كشاكش كه در پایان زندگانى پدر بزرگوارش امام على(علیه السلام)بروز كرده و شعله ور شده بود، به عهده گرفت.
در نتیجه وضع نابسامان مردمى كه امام با آنان روبه رو بود تنها این راه باقى ماند كه یا وارد جنگى بىحاصل و یأسآور شود، او و جماعتش به شهادت رسند، یا پس از سپرى شدن مدّتى مواضع خود را مسجّل گرداند و صلحى را كه به صلاح ملّت است بر جنگ بىثمر ترجیح دهد.
و این امرى طبیعى است كه جنگى كه مردم به آن به دید شكّ مىنگرند، بىنتیجه و یأسآور خواهد بود.
نشانه هاى تاریخى بسیارى وجود دارد كه به تأكید بیان مىكند امام حسن(علیه السلام)موضع خود را به خوبى درك مىكرد و مىدانست كه مبارزه او با معاویه، با وجود شكّ و تردیدى كه در توده هاى مردم وجود دارد، محال است به پیروزى برسد.
كار طرفداران امام(علیه السلام) به حدّ خیانت رسید و از روى طمع به سوى معاویه گرایش یافتند و به دلیل پول و مقام و آسایشى كه براى آنان فراهم آورد، روى به سوى او نمودند.
زعماى كوفه كار را به جایى رساندند كه به معاویه نوشتند: هر وقت بخواهد امام(علیه السلام)را دست بسته نزدش مىفرستند! و چون به امام مىرسیدند به او اظهار اطاعت و ارادت مىنمودند و مىگفتند: «تو جانشین پدرت و وصىّ او هستى و ما سراپا در مقابل تو مطیع و فرمان برداریم ، هر فرمان كه دارى بفرماى!» امام به آنها مىگفت: «به خدا قسم، دروغ مىگویید، به خدا سوگند شما به كسى كه بهتر از من بود وفا نكردید، پس چگونه به من وفا مىكنید؟ و چگونه به شما اطمینان كنم؟ اگر راست مىگویید، اردوگاه مدائن، میعادگاه و قرارگاه ما باشد، به آنجا بروید.»امام به مدائن رفت، امّا بیشتر سپاهیان، او را رها كردند.
حال آیا امام مجتبى(علیه السلام)با چنین مردمى مىتوانست با معاویه بجنگد؟ هرگز.
بنابراین، امام حسن(علیه السلام) به خاطر نداشتن نیروى كافىِ مطمئن، ناچار به پذیرش صلحِ تحمیلى شد.

برگرفته از سایت شیخ حسین انصاریان(http://www.erfan.ir)

طبقه بندی: امام حسن (ع)،
[ دوشنبه 17 مرداد 1390 ] [ 06:53 ب.ظ ] [ سید ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار