تبلیغات
پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی - لیالی قدر

پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی

سبز فقط سبز مهدوی

لیالی قدر
 
ااز جمله وظایف مهم در این شب ها:
1- دعا و راز و نیار با پروردگار و توبه و استغفار
2- تجدید عهد با ولی امر حضرت بقیه اله و خواندن دعای فرج . زیرا شب قدر به آن حضرت تعلق دارد و در آن ملائكه بر ان بزرگوار نازل می شوند.
علی بن اب حمزه از امام موسی كاظم علیهما السلام نقل می كند: شنیدم كه ان حضرت فرمود: هیچ فرشته ای را خداوند در امری نازل نمی كند مگر بر امام نازل می شود و خود را و با انچه از طرف حق آورده به امام عرضه می دارد و به راستی فرشتگان نزد پروردگار بزرگ بسوی صاحب الامر ولی عصر مشرف می شوند.
3- احیا و شب زنده دارری، احیاء و لیالی قدر از مستحبات موكده داسته شده خصوصا شب های 21 و 23 چون احتمال زیاد و شواهدی قدی بر اختصاص شب قدر، به شب 23 بیش از قرائن و شواهد سایر شب ها است.
در روایت آمده كه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بر چهره های خاندانش آب می پاشید و نمی گذاشت شب 23 ماه رمضان را بخوابند همین طور حضرت زهرا سلام الله علیها هیچ یك از اهل خانه خود را نمی گذاشت در آن شب بخوابند و برای اینكه خوابشان نبرد غذای كمتری به آنان می داد و از روز، خود را برای شب زنده داری اماده می كدر و می فرمود: محروم است كسی كه از خیر این شب بی بهره بماند.
این عمل معصومین علیهم السلام دلیل عظمت احیا بوده و اینكه بیداری در این شب با بیداری سایر شب ها متفاوت است در این شب اگر مومنی احیا بگیرد مورد توجه خدای متعال و تقرب به او می شود به اندازه ای كه یك شب هزار شب محسوب می شود اما احیا در شب های دیگر از همان سال، یك شب حساب می شود نه هزار شب.
امام صادق علیه السلام می فرماید: زیارت خانه خدا نوشته می شود در شب قدر، و پیش آمدها و بلایا و ارزاق و انچه نظیر آن است تا شب قدر سال اینده تقدیر و تثبیت می گردد. (وسائل الشیعه، ج7، ص259)
امام باقر علیه السلام می فرماید: لیله القدر از ما ائمه پوشیده نیست و به تحقیق ملائكه در شب قدر به ما نازل می گردند و در محور ما خانواده طواف می نمایند.
امام صادق علیه السلام می فرماید: برآورد اعمال در شب نوزدهم؛  تصویب آن در شب بیست و یكم و تنفیذ آن در شب بیست و سوم انجام می گیرد.
  منبع: سایت انهار
طبقه بندی: ماه رمضان،
[ دوشنبه 17 مرداد 1390 ] [ 10:30 ب.ظ ] [ سید ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار