تبلیغات
پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی - روزه حقیقی

پایگاه مذهبی پرچم سبز مهدوی

سبز فقط سبز مهدوی

روزه حقیقی
روزه حقیقی
از نظرقرآن قبولی اعمال بندگان مشروط به وجود خلوص در آن هاست عملی كه به انگیزه تقرب به خداوند انجام شود، اگر با خلوص همراه باشد پذیرفته است خداوند در قران كریم می فرماید:
روزه حقیقی
از نظرقرآن قبولی اعمال بندگان مشروط به وجود خلوص در آن هاست عملی كه به انگیزه تقرب به خداوند انجام شود، اگر با خلوص همراه باشد پذیرفته است خداوند در قران كریم می فرماید:
«ای كسانی كه ایمان اورده اید صدقه های خویش را با منت نهادن و آزار رسانیدن باطل نكنید مانند كسی كه اموال را از روی ریا و خودنمایی انفاق می كند و به خداوند و روز قیامت ایمان ندارد.» (بقره، 264)
قران در این آیه كریمه هشدار می دهد كه خدمت های خود را با منت باطل نكنید و در اعمال خود ریا و تظاهر نداشته باشید. اگر تظاهر و خودنمایی در عملی باشد علاوه بر اینكه آن عمل باطل است گناه آن در حد كفر به خداوند و بی ایمانی نسبت به جهان اخرت است. بنابراین چنانچه در روزه خلوص وجود نداشته باشد جز تشنگی و گرسنگی فایده ای برای روزه دار نخواهد داشت اگر شخصی برای ستایش مردم و خودنمایی و ریا روزه بگیرد، روزه او نه تنها باطل است بلكه گناه ان در حد كفر به پروردگار عالمیان است.
امیرمومنان می فرمایند: «چه بسا روزه داری كه از روزه اش جز تشنگی نصیبی ندارد و چه بسا شب زنده داری كه جز رنج و سختی بهره ای نمی برد چه خوس است خواب هوشمندان و افطار انان.» (مستدرك الوسائل، ج7، ص367)
اگر انسان بتواند به گفتار و كردار خود رنگ خدایی بدهد عمل او با ارزش می شود و نزد خداوند ارج و بها پیدا می كند. چنانچه روزه دار با خلوص نیت و تنها به خاطر خشنودی پروردگار روزه گرفت می تواند در وقت افطار بگوید:
«اللهم لك صمت و علی رزقك افطرت و علیك توكلت»
آدمی با پرو بال اخلاص می تواند به عالم ملكوت پرواز كند وبه جایی برسد كه جز خدا نبیند. وقتی همه افكار و اعمال انسان نور خدایی داشته باشد شیطان نمی تواند او را فریب دهد همان گونه كه در قرآن كریم آمده است:
«شیطان را بر كسانی كه ایمان آورده اند و بر خدا توكل می كنند تسلطی نیست.» (نحل،99)
انسانهای مخلص در معرض خطر شیطان قرار می گیرند شیطان با وسوسه پیوسته خود می كوشد تا با وارد كردن نوعی ریا و تظاهر، ارزش اعمال مومنان مخلص را از بین ببرد. ارزش یك ماه روزه، تلاوت قرآن و نماز شب، اگر با غروز ؛ ریا و خود نمایی همراه شود از میان می رود.
بندگان مخلص كسانی هستند كه خداوند متعال بر قلب و روح آنان حاكم است و عبادت های آنان فقط برای تقرب به حق تعالی و لقای پروردگار است.
كسی كه خداوند بر دلش حاكم شده باشد دیگر هوی و هوس به قلب او راه نمی یابد افكار و خواطر شیطانی به ذهن او وارد نمی شود و در خطر وسوسه های شیطان قرار نمی گیرد.زیرا كه:
«قلب المومن عرش الرحمان؛ قلب مومن عرش خدای رحمان است.»(بحار، ج55، ص39)
           منبع: سایت انهار
طبقه بندی: ماه رمضان،
[ دوشنبه 17 مرداد 1390 ] [ 10:31 ب.ظ ] [ سید ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار